Miroslav Zeman_foto Salon Vozickar

Ako lekárov a obchodníkov presvedčíme, že je potrebné systém CONFORMat používať?

Prvá prednáška na Salóne Vozickar.info (Piešťany, 31. októbra) bola o systéme CONFORMat – tlaková mapa, sedenie v nadväznosti na nastavenie vozíka. Organizátori túto tému zaradili na úvod interaktívneho Salóna zámerne. Po výbere vhodného vozíka je totiž najdôležitejšie vytvoriť podmienky pre komfortné, ale aj (zdravotne) správne sedenie. V opačnom prípade…

Pozorný poslucháč si z prednášky na tému CONFORMat, ktorú viedol Mirek Zeman, hlavný organizátor Salóna a majiteľ spoločnosti Letmo, odniesol jedno významné posolstvo. Ak je vozík zle nastavený a navyše ste si kúpili nevhodný podsedák, budete mať nepríjemný pocit, že aj ten najkvalitnejší niekoľko tisícový vozík je dáky nevydarený shit (v zmysle nepodarok).

  • Tlaková mapová skúška pomáha predchádzať dekubitom

Na vine však nie je vozík, ale len zle nastavená výška, šírka, hĺbka sedu, nesprávna výška stúpačiek. Názorne negatívny vplyv týchto nedostatkov videli účastníci prednášky, keď si na podložku CONFORMat sadol M. Zeman. Stačilo, že zmenil výšku kolien, čím imitoval inú výšku stúpačiek, a automaticky sa zmenilo miesto najvyššieho zaťaženie sedacej časti tela na podložke. Dokonca aj mierne naklonenie do strany či tzv. vyosený sed menili miesta tlakového zaťaženia. Snímač celého tohto systému obsahuje viac ako dvetisíc snímacích bodov. Na videoprojekcii, ktorú obsluhoval Milan Kašiak z Paralympijského motivačného centra, bol najväčší tlak zobrazovaný v 2D alebo 3D rozhraní v podobe červených plôch.

„CONFORMat je ideálny systém aj pre výber správnej podložky na sedenie. Tiež na presné určenie miesta, kde panvové kosti vytvárajú najintenzívnejší tlak na podložku. Podľa toho sa potom rozmiestňujú gélové vačky na podsedáku,“ vysvetľoval M. Zeman.

Systém poskytuje presné informácie v reálnom čase o rozložení tlaku a centre sily, ktoré pomáhajú pacientom optimalizovať sedenie a polohovanie. Jednoduchá tlaková mapová skúška pomáha predchádzať dekubitom, takže sa vozičkár vyhne zbytočnej bolesti a utrpeniu. Mapa poskytuje tiež objektívnu dokumentáciu pre výber správnej sedacej podložky.

„Využitie systému CONFORMat je napríklad veľmi žiadané pri výbere sedacej podložky pre obéznych vozičkárov. Bežnou praxou totiž je, že takému človeku automaticky dáme širší podsedák. Lenže on môže mať kostru 70-kilového muža, takže body, ktorými vyvíja najvyšší tlak na podložku, sú úplne inde ako by sa pri šírke jeho zadku očakávalo,“ hovoril na prednáške M. Zeman.

Dodal, že tento systém je dokonca schopný identifikovať neviditeľné asymetrie a prispieť k zlepšenému držaniu tela. Keďže senzorová technológia zabezpečuje presné merania a mapovania tlaku, môžeme napríklad zistiť, k akým zmenám došlo povedzme po operácii.

  • Moderný výber podsedákov zaručí CONFORMat

Fajn, vraveli sme si počas prednášky, znovu sú moderné počítačové aplikácie ústretové aj k telesne postihnutým. Zároveň nás však zožierali pochybnosti. Nie je to len taká ľúbivá „akademická vychytávka“ bez reálneho využitia v bežnom živote? Veď samotný Zeman v úvode svojej prednášky hovoril o „scestných“ postupoch pri výbere podsedáka v slovenských podmienkach. A na základe rozhovorov so zahraničnými kolegami na jednej medzinárodnej konferencii ich porovnával so zahraničnou praxou. Napríklad vo Fínsku či na Islande najprv skúšajú viaceré sedacie podložky a potom tú najvhodnejšiu pacientovi predpíšu. Na Slovensku lekár, mnohokrát nikto nevie na základe čoho, predpíše pacientovi podsedák a až potom sa zistí, či pacientovi vyhovuje.

Preto aj po ukončení prednášky v našej mysli rezonovala základná otázka: „Načo nám bude dobrý systém CONFORMat, keď ho v slovenskej praxi predpisovania sedacích podložiek pre vozičkára nebudeme mať možnosť použiť?“  

A tak sme využili možnosť po skončení prednášky pýtať sa prednášajúceho na ďalšie podrobnosti. Napríklad sme chceli vedieť, kto by mal mať tento systém „poruke“? Lekár predpisujúci poukaz? Predajca sedacích podložiek? Nejaké certifikované združenie pacientov? Ako vlastne lekárov, ale aj obchodníkov presvedčíme, že je potrebné systém CONFORMat používať, že to pomôže pacientovi, aj zdravotníctvu?

„Správny postreh. Toto všetko sú úlohy, ktoré stoja pred nami. V prvom rade musíme vtiahnuť do tejto problematiky samotných pacientov. A to tým, že im priamo ukážeme, ako sa zmenou polohovania mení tlakové zaťaženie sedu.“

Tomu rozumieme, prerušili sme rozprávanie Mireka Zemana. Keď sa pacientovi umožní výber ideálneho podsedáka pomocou modernej digitálnej aplikácie, iba to privíta. Nás však zaujíma, čo treba urobiť, aby tú možnosť vôbec mal? Nielen výnimočne na výstave Salón Vozickar.info, ale zakaždým a všade, keď si bude chcieť kúpiť novú sedaciu podložku.

  • Nový portál pre vozičkárov, ktorí chcú správne sedieť

 

„Na výstave sme predstavili špičkovú, a zdôrazňujem, že dostupnú metodiku výberu sedacej podložky. Ako som počas prednášky uviedol, tieto reálne technické možnosti sú v obrovskom rozpore s nevyhovujúcou praxou pri predpisovaní podsedákov na Slovensku. A čo ďalej, ako systém dostať k pacientom? Vaša otázka je legitímna, ale je položená nesprávnej osobe,“vyhlásil M. Zeman.

Na naše naliehanie, že by sme radi počuli jeho názor ako zaradiť, aby sa systém CONFORMat začal používať v bežnej lekárskej praxi, Mirek Zeman pokračoval: „Teraz ide o to, ako veľmi chceme presadiť túto zmenu a ako intenzívne budeme zosmiešňovať súčasný systém. Musíme bulvarizovať, aké stupídne postupy sa používajú v slovenskom zdravotníctve v digitálnom 21. storočí,“vyhlásil M. Zeman.

Inak povedané, treba vytvoriť tlak zdola. Vozičkári musia byť v problematike správneho sedenia natoľko znalí, aby využívanie moderných metodík a postupov od svojich lekárov dôrazne požadovali. Prvý krok pre dosiahnutia tohto (konečného) cieľa už bol urobený. Ľudia, ktorí chcú v tejto oblasti dosiahnuť výraznú zmenu a vyvolať revolúciu, môžu navštíviť portál Centrumsedenia.sk. Jeho prioritnou úlohou je vzdelávať vozičkárov vo všetkom, čo súvisí so správnym sedením na vozíku. Filozofiu novej stránky vyjadruje niekoľko rečníckych otázok začínajúcich slovným spojením Čo keby…?

Čo keby sa niekto venoval tomu, ako sedíte na vozíku?
Čo keby dokonca zmeral, ako sa vám sedí?
Čo keby ste si to, ako sa vám sedí, vytlačili a ukázali svojmu lekárovi? Alebo to porovnali v čase.

„Presne o to ide. Vzdelaný vozičkár si vyžiada adekvátny postup alebo vymení lekára, rehabilitačné oddelenie, navštívi iného predajcu. Aby bol systém CONFORMat efektívny, je potrebné, aby autority zo všetkých spomínaných segmentov spolupracovali a spoločne vytvorili funkčný model poskytovania tejto kompenzačnej pomôcky,“ uviedol na záver Mirek Zeman.

(j.szabo@vozickar.sk)