Návštěva v kavárně POTMĚ

Zatemněný autobus, ve kterém Vám kávu naservírují nevidomí. To je projekt Kavárna POTMĚ, kterou jsme měli možnost navštívit v Brně na Kraví hoře.

„Tady pozor na schod a půjdeme doprava, tady si nahmatejte stůl a můžete se posadit.“ Takto nás navigovala průvodkyně po kavárně.
V naprosté tmě je čekání na kávu velmi napínavé. Ty napínavé chvilky si můžete krátit kreslením, neboť každý stoleček je vybaven miskou s pastelkami a papíry. Asi je každému jasné, jak vypadá kresba, když se na ni podíváte po opuštění autobusu.

Příjemným překvapením je i to, že po dopití kávy si můžete hrneček s logem Světluška nechat jako připomenutí této zajímavé zkušenosti.

 

Projekt Kavárna POTMĚ s sebou nese řadu prvků černého humoru. Např. „obsluhu u nás neuvidíte“, „nejčernější káva široko daleko“ apod.

Základem pro pojízdnou kavárnu se stal kloubový autobus SOR. Interiér tohoto vozidla má za sebou unikátní přestavbu na kavárnu. Každé z kupé má čalounění z jiného materiálu i své netradiční designové řešení.

Autobus Kavárna POTMĚ má délku 18,75 metru, je vybaven motorem Iveco Cursor 8 o výkonu 243 kW, má šesti-stupňovou automatickou převodovku s vestavěným retardérem a kloubovým spojením s nízkou úrovní podlahy.

Více informací o celé akc najdete na adrese www.svetluska.net.

kavarna potme

 

P.S.: Tento skvělý projekt naprosto volá po vozíčkářské analogii. Ta by pravděpodobně nebyla ideální v autobuse, ale je nejvyšší čas představit podobný projekt z vozíčkářského světa. Jen tma by byla nahrazena za bariéry, přesedání do vany pomocí zvedáku, jízdu úzkým prostorem na elektrickém vozíku mezi stoly a naložení vozíku do auta bez cizí pomoci.

 

Mirek Zeman
(mail@mirekzeman.com)